od všeho něco

Vítám vás na mých stránkách a doufám , že se vám tu líbí a budete se vracet

Pár užitečných rad pro majitele domácí pekárny

Můžeme dochucovat...

Chutí máme na vybranou


Rýžová
vyrábí se ve variantě běžné (vhodná pro pečení) a instantní (nevhodná do těst, doporučujeme spíše pro přípravu vařených sladkých pokrmů, například kaší)

Amarantová
vyrábí se z rostliny laskavec z rodu Amaranthus (nezaměňovat s jihoamerickou tropickou rostlinou Copaifera, jejímuž fialovému dřevu s červeným žíháním se říká amarantové) Vhodná především na pečení.

Sójová
vhodná pro pečení, ovšem nedoporučujeme,konzumaci sójového pečiva či cukroví ve velkém množství, neboť způsobuje plynatost (tj. lépe je zařadit do jídelníčku jednou za čas nebo v malých dávkách). Smícháním všech tří předchozích druhů lze připravit bezlepkovou verzi piškotového těsta.

Bramborová
lze z ní připravit bezlepkové bramborové knedlíky, vhodná také do některých druhů bezlepkového cukroví (např. bezlepkové piškoty).

Kukuřičná
prodává se v konzistenci hladká, polohrubá a krupice. Je vhodná na zahuštění polévek, omáček a také na přípravu palačinek. Je však třeba respektovat, že ji vždy rozmícháme ve vodě (ani při přípravě palačinek nepoužíváme mléko!) Na zahuštění je nejlepší rozmíchat 1 polévkovou lžíci v asi 1 dcl studené vody a za stálého míchání vlít do polévky či omáčky. Z krupice se například připravuje polenta.

Bezlepková
jde vlastně o směs, speciálně připravenou pro bezlepkovou výživu. Je vhodná pro vaření (např. zahušťování), ještě lépe však pro pečení. Samotná se používá na přípravu bezlepkových kynutých moučníků ( vánočky, bábovky, mazance, atd.) místo mléka však opět použijeme vodu (o pokojové teplotě). Na jiné druhy těst ji mícháme s dalšími druhy mouky (rýžovou, amarantovou a sójovou)

Jahelná
připravují se z ní těstoviny, pečivo a moučníky. Typickým produktem je jahelník.

Pohanková
vyrábí se v několika variantách - hladká, polohrubá i hrubá. Je velmi vhodná nejen pro celiaky, ale i pro diabetiky a osoby, které trpí chorobami trávicího ústrojí. Pohanka obsahuje velké množství rutinu, který zlepšuje a udržuje pružnost cévních stěn. Výborně chutnají pohankové palačinky nebo lívance, neboť přidáním této mouky získávají jemnou oříškovou příchuť.

Jiné suroviny
Místo klasické mouky můžeme v některých případech používat i zcela jiné suroviny:

Mleté ořechy
při pečení lže použít vlašské a lískové ořechy, dále nesolené mandle, kešu nebo pistácie. V některých moučnících jimi lze mouku nahradit úplně (ořechovník, některé druhy dortů), jinde je třeba tuto směs doplnit ještě dalšími druhy mouky (rýžovou, amarantovou, sójovou či kukuřičnou).

Bramborový škrob
vhodný především při vaření, hlavně tam, kde se vyžaduje vazká komonzistence (bešamel). Při použití v masových omáčkách může nemile překvapit, pokud kuchařka očekává spíše podobu šťávy.

Kukuřičný škrob
výborný pro zahuštění jídel asijské kuchyně

Jablečná vláknina
používá se do pečiva jednak pro částečné nahrazení mouky a jednak pro jemné obarvení těsta.

Bramborová vláknina
spolu s bramborovou moukou se používá do knedlíků, obsahuje látky prospěšné organismu, především trávicí soustavy.

 
Mnoho lidí si zkazí celý život představou toho co jim hrozí